Deja Jan

Prof. dr hab. inż. Jan Deja (ur. 1955, Strzelce Opolskie). Absolwent (1979 r.) Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej (technologia materiałów wiążących). Od ukończenia studiów związany z macierzystą Uczelnią. Specjalizuje się w tematyce związanej z technologią materiałów budowlanych, w szczególności technologią betonów i materiałów wiążących. Autor i współautor około 140 publikacji naukowych z tego obszaru. Współautor 17 patentów, z których znaczna część została wdrożona do praktyki przemysłowej. Od 1992 roku związany ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu. Reprezentuje polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu w europejskiej organizacji CEMBUREAU. Od 1998 roku redaktor naczelny kwartalnika „Budownictwo Technologie Architektura”, szef Wydawnictwa „Polski Cement” oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego cyklicznie organizowanych Konferencji „Dni Betonu” (10 edycji).

Przez ostatnie osiem lat  kierował Katedrą Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC. Od września 2020 roku – Prodziekan WIMiC ds. Współpracy. Od wielu lat zaangażowany w działalność dydaktyczną i badawczą Wydziału – kierownik  i wykonawca wielu projektów krajowych i międzynarodowych. Członek Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Wiceprzewodniczący Sekcji Inżynierii Materiałów Budowlanych KILiW PAN, członek Zespołu Ekspertów Ministra Infrastruktury.

W obecnej kadencji członek Senatu AGH.

Prywatnie – od 41 lat z żoną Małgorzatą, od 40 lat z synem Mateuszem, a od kilkunastu/kilku ze wspaniałymi wnuczętami, Emilką i Wojtusiem.

Pasje: podróże, narty, rower, dobra książka historyczna, polityczna i…..wiele innych.

Wyzwania na najbliższe lata:

Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki od „zawsze” przywiązuje ogromną wagę do współpracy ze swoim otoczeniem gospodarczym. Do rangi symbolu urastają długie listy gości, którzy pojawiają się na uroczystościach inaugurujących rok akademicki i uczestniczących w Forach Wydział-Przemysł. Jako wychowanek szkoły profesora Jerzego Grzymka, profesora Wiesława Kurdowskiego oraz profesora Jana Małolepszego, którzy zawsze podkreślali i podkreślają znaczenie relacji nauki z przemysłem, zamierzam tę współpracę kontynuować i rozwijać. Poznanie potrzeb i oczekiwań naszych Partnerów przemysłowych, staże i praktyki w najnowocześniejszych firmach działających w naszym otoczeniu to, w mojej ocenie, droga do ciągłego podnoszenia jakości kształcenia i w konsekwencji zwiększania szans naszych absolwentów na rynku pracy. Mam również nadzieję na jeszcze większe zaangażowanie naszych Partnerów przemysłowych w realizację wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych.