Bardzo miło nam poinformować, że artykuł Structure and reactivity of synthetic CaO-Al2O3-SiO2 glasses – ScienceDirect opublikowany w ramach realizacji pracy doktorskiej dr inż. Sylwii Kucharczyk został wyróżniony przez czasopismo Cement and Concrete Research jako najlepszy artykuł wydany w 2019 roku!

News – Cement and Concrete Research | ScienceDirect.com by Elsevier

Opiekunami pracy doktorskiej byli Prof. Jan Deja oraz dr hab. inż. Maciej Zając. Projekt realizowanona Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w Akademii Górniczo-Hutniczej przy wsparciu Aarhus University i finansowaniu HeidelbergCement Global R&D.

Gratulacje dla wszystkich współautorów: Macieja Zająca, Christophera Stablera, René M. Thomsena, Mohsena Ben Haha, Jørgena Skibsteda, Jana Dei i oczywiście Sylwii Kucharczyk!

Celem pracy doktorskiej, a także nagrodzonego artykułu było zbadanie reaktywności syntetycznych, modelowych szkieł z układu CaO-Al2O3-SiO2. Składy szkieł odzwierciedlają reaktywną część mineralnych dodatków do cementu, tj. popiołów lotnych czy granulowanych żużli wielkopiecowych. Znajomość reaktywności tych materiałów pozwala przewidywać właściwości cementów wieloskładnikowych i optymalizować skład nowoczesnych cementów. Działania w tym kierunku znacząco przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2 przez przemysł cementowy.