Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dr inż. Ewa Kapeluszna została laureatką konkursu SONATA 17 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Dr inż. Ewa Kapeluszna działając na styku inżynierii chemicznej i materiałowej, łączy wiedzę o strukturze materiałów w skali atomowej z ich charakterystyką fizykochemiczną i mikrostrukturalną, które wpływają na właściwości makroskopowe kompozytów cementowych.

W ciągu ostatnich kilku dekad wiele uwagi poświęca się niekorzystnym zmianom klimatycznym i ich konsekwencjom. W dziedzinie chemii cementu szczególnym zainteresowaniem objęto cementy siarczanoglinowe (CSA) i belitowo-ye’elemitowo-żelazianowe (BYF), ponieważ wydają się być obiecującą i przyjazną dla środowiska alternatywą dla cementów portlandzkich, ze względu na ich dużo mniejszy ślad węglowy. Hydratacja tych cementów budzi kontrowersje ze względu na trudności w opisaniu równowagi amorficzno-krystalicznej produktów reakcji a wyjaśnienie mechanizmów korozji w betonach zawierających BYF stanowi aktualny problem naukowy.

Przyznany grant pt. ”Niskoemisyjne, niskoskurczowe cementy belitowo-ye’elemitowo-żelazianowe (BYF): optymalizacja składu oraz badanie struktury i trwałości produktów hydratacji” pozwoli scharakteryzować strukturę i mikrostrukturę faz klinkieru BYF oraz poznać fizykochemiczny charakter i udział ilościowy produktów ich hydratacji. Opisanie wzajemnych oddziaływań pomiędzy modelowymi fazami doprowadzi do wyjaśnienia mechanizmu reakcji cementu BYF z wodą, natomiast zbadanie odporności na korozję produktów hydratacji pozwoli przewidzieć trwałość rzeczywistych kompozytów w środowiskach korozyjnych.

przyznane środki: 891 820 zł

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!